Možnost pracovat na dálku, a to nejen z domova, ale i ze zahraničí je pro zaměstnance stále větším lákadlem. Trend, známý jako “remote work” nebo též “digitální nomádství”, přináší řadu výhod jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Jedná se o atraktivní benefit, který může zvýšit spokojenost a produktivitu zaměstnanců. Právě období prosince a ledna, kdy zaměstnanci cestují za svými blízkými a tráví s nimi svátky, je pro práci ze zahraničí často využíváno.
„Firmy, které tuto možnost nabízejí, se stávají atraktivnějšími pro talentované pracovníky z celého světa. Možnost pracovat ze zahraničí nabízejí často například IT společnosti, finanční instituce, centra sdílených služeb nebo obecně nadnárodní společnosti a korporace. Pokud zaměstnanec zvažuje práci na dálku ze zahraničí, je důležité se seznámit s podmínkami jednotlivých zemí a zjistit si u svého zaměstnavatele, zda mu ve vybrané lokalitě pracovat umožní – zde se zohledňují například bezpečnostní rizika, časová pásma a podobně. Je třeba si také zajistit potřebná víza a pojištění, tato povinnost obvykle zůstává v režii zaměstnance,“ uvádí Klára Antošová z personálně poradenské společnosti HAYS.
Podmínky pro práci ze zahraničí se mohou lišit v závislosti na zaměření firmy a destinaci, ze které zaměstnanec pracuje. Obecně platí, že zaměstnanci musí mít jasně definované podmínky práce na dálku. Ty jsou stanoveny ve smlouvě o práci ze zahraničí, jejíž součástí je povinnost zaměstnance platit si cestovní pojištění, zajistit si řádné pracovní podmínky, stabilní internetové připojení, dodržovat bezpečnost práce a podobně.
„U našich zaměstnanců se nejčastěji se jedná o evropské země jako je Chorvatsko, Španělsko, Řecko, ale objevuje se také Indie, Vietnam, Brazílie, Keňa. Společnost NN nabízí tuto možnost od roku 2023. V prvním roce ji využila 2 % zaměstnanců, za letošní rok jsou to přibližně 4 %,“ uvádí Diana Michalčová, People Partners Manager z NN.
Pokud se zaměstnavatel rozhodne nabídnout svým lidem možnost pracovat z domova, stanoví obvykle konkrétní maximální časové období během kalendářního roku. Tato rozmezí mohou být různá, od 5 dní až po 3 měsíce za rok. Některé firmy povolují benefit rozdělit na více časových úseků.
„Délka pobytu se liší, některé společnosti umožní práci ze zahraničí 10 dní v roce, ale jsou i takové, které umožní 3 měsíce. Doba je ale omezena tak aby zaměstnanec nebyl povinen platit daň z příjmu v navštěvované zemi, což je podle současné legislativy 180 dní v roce. Tato delší časová období obvykle využívají zaměstnanci – cizinci, kteří cestují do zemí svého původu, aby měli možnost strávit čas s rodinou a nebyli tak časově omezeni počtem dní dovolené v roce,“ vysvětluje Klára Antošová z Hays.
Práce ze zahraničí není
ovšem benefitem, který by využívali jen cizinci, je stále více oblíbený i mezi
českými pracovníky, kteří chtějí skloubit cestování s prací. Oblibu získal
také mezi externími pracovníky, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru, ale
poskytují své služby jako OSVČ a povaha jejich práce umožňuje poskytovat své
služby na dálku – ať už jde o IT pracovníky, nebo například správce sociálních
sítí nebo copywritery.
Zvažujete-li pracovat ze zahraničí, je dobré mít na paměti, že pokud se v jedné
zemi EU zdržuje zaměstnanec déle než 6 měsíců v roce, bude tam považován za
daňového rezidenta. To znamená, že mu vznikne povinnost odvádět daň z příjmu,
který v této zemi pobírá.
O Hays
Hays plc („Skupina”) je přední světová společnost v získávání specialistů a poskytování náborových řešení, jako je RPO či MSP. Skupina je expertem v náboru kvalifikovaných, profesionálních a odborných lidí po celém světě, je leaderem na trhu ve Velké Británii, Německu a Austrálii a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě, Latinské Americe a Asii. Skupina působí v soukromém i veřejném sektoru, zabývá se vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr včetně contractingu. K 30. červnu 2022 má Skupina 13,000 zaměstnanců pracujících ve 253 kancelářích ve 32 zemích světa. Finanční rok končící k 30. červnu 2022 vykazuje tyto výsledky:
- Skupina vykázala čistou provizi 1,189.4 milionů britských liber a provozní zisk (položky podléhající výjimce) 210.1 milionů liber;
- Skupina umístila kolem 83,750 tisíc uchazečů do trvalých pracovních míst a kolem 250 tisíc lidí do dočasných pozic;
- 16 % z čistých provizí Skupiny bylo vygenerováno v Austrálii a na Novém Zélandu, 26 % v Německu, 22 % ve Velké Británii a Irsku a 36 % ve zbytku světa.
- Segment dočasného umístění představoval 55% z čistých provizí a segment trvalého umístění představoval 45% z čistých provizí;
- Technology je největší specializací Skupiny, generující 26 % čistých zisků, následována specializacemi Accountancy & Finance(14 %) a Construction & Property (11 %)
- Hays působí v těchto zemích: Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Dánsko, Francie, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Japonsko, Kanada, Kolumbie, Lucembursko, Maďarsko, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Singapur, Spojené Arabské Emiráty, Spojené Státy Americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie.