Novinky

3.5.2024
Syndrom znudění v práci udává více než 85 % zaměstnanců

Syndrom vyhoření je v pracovním prostředí poměrně známým pojmem. Nadměrné pracovní vytížení vedoucí k enormnímu vyčerpání, které může vyústit až ve zdravotní komplikace. Syndromu vyhoření pak sekunduje syndrom znudění, takzvaný boreout syndrom, i ten se do našeho výkonu v práci a následně i do našeho zdravotního stavu může nepříjemně propsat. To, co jej od syndromu vyhoření odlišuje je především to, že je způsoben málo smysluplnou prací než nadměrným stresem.

Podle průzkumu, který provedla personálně poradenská společnost Hays, se se syndromem znudění v práci setkalo více než 85 % zaměstnanců. „To je skutečně alarmující číslo, ale do určité míry koresponduje s tím, že lidé, zejména mladá a střední generace zaměstnanců, jsou v posledních letech aktivnější, pokud jde o změnu pracovního místa. Je celkem běžné, že v prvních pěti letech kariéry člověk změní zaměstnání v průměru třikrát.“, uvádí Agnieszka Pietrasik, ředitelka společnosti Hays pro Českou republiku.

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření se vyznačuje pocitem výrazné vyčerpanosti, která je způsobena velkým pracovním vytížením a stresem. Každého jednotlivce může ovlivnit různou měrou a různými způsoby, jak na úrovni mentální, emocionální, tak i fyzické. Symptomy syndromu vyhoření zahrnují snížené množství energie, kterou jsme schopni věnovat jak pracovním, tak i soukromým aktivitám, nechutenství, pochybnosti o sobě samém, ztrátu motivace a nespokojenost v práci.

K faktorům, které k syndromu vyhoření přispívají, patří již zmíněná vysoká pracovní zátěž, nedostatek kontroly nad jednotlivými povinnostmi nebo také nedostatek uznání od manažerů.

Syndrom znudění

Syndrom znudění nastává v okamžiku, kdy v práci necítíme patřičnou, zejména mentální stimulaci k pracovním úkonům, nejsme dostatečně vytíženi nebo náplň práce jako taková pro nás není dostatečnou výzvou, kde můžeme realizovat a rozvíjet své schopnosti a dovednosti. Příznaky syndromu znudění jsou velmi podobné syndromu vyhoření, také mohou zahrnovat zvýšenou únavu, celkovou nespokojenost a nízké sebevědomí.

Jaké je řešení?

Řešení obou těchto stavů může být pro každého jednotlivce jiné. Vždy je dobré začít prevencí, která pomůže zabránit tomu, aby se některý ze syndromů rozvinul. „Prevence boreout a burnout syndromu je vcelku jednoduchá, co ale není jednoduché, je udržet konzistenci a dlouhodobé dodržování těchto pravidel. Ta zahrnují adekvátní péči o tělo, jako je dostatečný odpočinek, pohyb a kvalitní strava. Dále také schopnost umět si rozvrhnout pracovní úkoly, velkým pomocníkem je také schopnost asertivního jednání, kdy dokážete říci ne, když je to potřeba, nebo hledat vhodné alternativní řešení.“, říká Agnieszka Pietrasik z Hays.

Úkol přijmout preventivní opatření je ale také i na straně firem. Zaměstnavatelé by měli vytvářet firemní kulturu, která podpoří růst, dokáže uznat a ocenit úspěchy a zároveň svým zaměstnancům poskytne dostatek příležitostí k tomu, aby pro ně byla práce také výzvou. Za to si zaměstnanci zaslouží dostatečný prostor pro odpočinek, dny dovolené navíc, věrnostní volno, flexibilní pracovní dobu, tam, kde to jde, programy na podporu spokojenosti v práci, jako například příspěvky na sportovní nebo relaxační aktivity.

Pro účinnou léčbu je zásadní určit příčinu příznaků. Ať už se jedná o vyhoření nebo nudu, je vždy potřeba zaujmout aktivní a empatický přístup a přijít s praktickým řešením, které bude pro zaměstnance, a následně i pro firmu to nejlepší.


30.4.2024
Operatéry i ostatní zdravotníky ochrání oblek Zero Gravity

Zero Gravity je název pro oblek chránící lékaře před rentgenovými paprsky na operačních sálech. Oblek je následuje všude, kam se pohnou, aniž by museli nést jeho tíhu na svých bedrech. Výrazně tak šetří zdraví ramen, zad, svalů i kloubů, a navíc poskytuje vyšší ochranu před zářením než běžně užívané zástěry.

„Závěsný systém radiační ochrany Zero Gravity je navržen tak, aby eliminoval hmotnostní zátěž pro obsluhu a současně poskytoval vyšší úroveň radiační ochrany,“ popisuje technik společnosti BIOTRONIKPetr Řezáč.

Tvoří jej ochranný oblek, v němž je místy až jeden milimetr silný olověný plát, akrylátový obličejový štít, který chrání hlavu, oči a mozek operatéra a závěsný systém, díky kterému se může oblek pohybovat po místnosti, v níž je umístěn. Lékař tak nemusí mít oblek po celou dobu operace na sobě, ale vklouzne do něj jen na těch několik minut, kdy je to kvůli záření potřeba a po zbytek operace může oblek odpočívat v koutě, aby na sále nepřekážel.

„Jak zástěra visí, je mobilní kolem vlastní osy a díky posuvnému systému se i v prostoru pohybuje tam, kam potřebuji,“uvádí primář Kardiologie Městské nemocnice OstravaMUDr. Marcel Heczko. On sám už oblek nějakou dobu používá a učí se s ním pracovat. „Ne u všech výkonů je vhodný. Musíme proto vybírat, kdy nám pomáhá a kdy je spíš trochu na obtíž,“ pokračuje. Někdy totiž operatér potřebuje být obratnější, což mu lépe umožňuje standardní olověná vesta.

„Systém Zero Gravity nabízíme v různých konfiguracích, takže se dá přizpůsobit nejen široké škále procedur, ale i různě tvarovaným místnostem,“ upozorňuje Petr Řezáč.

U nás jej aktivně využívají zatím jen kardiologové z Městské nemocnice Ostrava, ale například v sousedním Německu je už běžnou součástí mnoha nemocnic a zdravotnických zařízení.

Bolesti zad patří k nejčastějším problémům zdravotníků. Trápí nejen sestry, které často manipulují s těžkými pacienty, ale i lékaře, kteří tráví hodiny na operačních sálech a při výkonech pracují s rentgenovým zářením. Po celou dobu operace mají na sobě ochranné olověné zástěry, které váží až šest kilogramů, i když se samotným zářením pracují třeba jen pár minut. Celá operace však může trvat i několik hodin. Týká se to například intervenčních kardiologů, ortopedických chirurgů či revmatologů.

Portfolio výrobků radiační ochrany pro lékaře od společnosti BIOTRONIK v současné době rozšířily chrániče hlavy a krku Texray vyrobené z inovativní průlomové textilie pro ochranu před zářením.HeadPeace je pohodlná čelenka pro snížení radiace v horní části hlavy a MindPeace je unikátně navržený límec na štítnou žlázu s rozšířeným panelem pro snížení radiace v dolní a střední části hlavy.

12.4.2024
Gurmáni, těšte se! Do ČR přichází světově uznávaný průvodce restauracemi

Kuchařské čepice pomohou milovníkům dobrého jídla najít v České republice ty nejlepší restaurace. Přichází k nám totiž světově uznávaný gastronomický průvodce Gault&Millau, který výjimečným restauracím uděluje ocenění „Toques“ (kuchařské čepice).

Příběh tohoto průvodce se začal psát v 60. letech minulého století a na jeho počátku stáli dva francouzští novináři a milovníci dobrého jídla Henry Gault a Christian Millau z redakce Paris-Presse.

První vydání průvodce Gault&Millau vyšlo v roce 1969 a okamžitě si získalo popularitu a pověst spolehlivého zdroje pro milovníky dobrého jídla. V roce 1972 vyšlo první celofrancouzské vydání, které vyvolalo velký rozruch novým pohledem na francouzskou kuchyni. O rok později vydali autoři článek, v němž definovali deset přikázání tzv. „Nouvelle Cuisine“. Stali se tak zakladateli nového hnutí ve francouzské gastronomii, které kladlo důraz na čerstvost ingrediencí, lehkost, jednoduchost, ale současně i vynalézavost a kreativitu bez zbytečně hutných omáček, což znamenalo odklon od klasické francouzské kuchyně, která byla právě takovýchto omáček plná. Díky své práci se v roce 1980 dostali až na obálku prestižního amerického časopisu Time.

Cení se chuť i kreativita

Při svých recenzích jednotlivých restaurací se autoři vždy zaměřovali především na chutě, vzhled jídel a fantazii kuchařů. V průběhu let tak pro své čtenáře objevili řadu kuchařských talentů jako například Alaina Ducasse, Guye Savoye, Joëla Robuchona a mnoho dalších. Základní pravidla jejich hodnocení restaurací přetrvávají dodnes, ačkoli dnes už recenze jednotlivých podniků nepíší samotní redaktoři, ale anonymní inspektoři, kteří absolvují francouzskými školiteli striktní vzdělávací a hodnotící program, díky kterému jejich hodnocení splňuje přísné mezinárodní standardy. Tito inspektoři, stejně jako tehdejší

zakladatelé průvodce, jí v restauracích anonymně a za jídla vždy zaplatí.

Restaurace jsou hodnoceny systémem bodování od 1 do 20, přičemž vyšší skóre znamená vyšší kvalitu. Velmi výjimečné restaurace mohou obdržet maximálně pět „kuchařských čepic“ (Toques), které jsou podobné hvězdám Michelin, ale používají se v systému Gault&Millau. Toto ocenění odráží mimořádnou kvalitu a kreativitu. Dalším důležitým pravidlem je, že systém hodnocení a zařazení restaurace do něj nelze koupit. Je založen výhradně na kvalitě jídla a komplexnosti zážitku.

„Ocenění Gault&Millau je pro každého šéfkuchaře velkou ctí. Je to prestižní ocenění, které vám otevře i cestu k dalším příležitostem,“ říká rakouský šéfkuchař Konstantin Alexander Filippou, který je držitelem pěti kuchařských čepců Gault&Millau, dvou michelinských hvězd a zároveň ambasadorem G&M Česko.

Inspektoři hodnotí celou řadu aspektů – kvalitu jídla, jeho prezentaci i originalitu, chuť a celkový gastronomický zážitek. Mimo to hodnotí také kvalitu služeb, atmosféru a celkovou hodnotu ve srovnání s cenou.

„Mezi naše hodnoty patří nestrannost a etika, objektivita a nezávislost, podpora a respekt, povědomí a uznání a v neposlední řadě i předávání znalostí a pokrok,“ uvádí šéfka mezinárodního týmu inspektorů a průvodce pro český trh, Michaela Židlický.

„Naše poslání je sloužit jako kompas v rozmanitém a neustále se vyvíjejícím světě kulinářství. Zdůrazňovat výjimečnost a kvalitu, a prostřednictvím důvěryhodného a objektivního mezinárodního hodnocení restaurací inspirovat hosty k objevování nových chutí a prostředí, které zpříjemňují životní okamžiky,“uvádí na svém webu samotné Gault&Millau v České republice.

O tom, že Češi světoznámého průvodce restauracemi uvítají, nepochybuje ani šéfkuchař a gastronom Zdeněk Pohlreich. „Česká gastronomie se za poslední roky změnila k lepšímu. Objevuje se tu řada vynikajících restaurací a je jenom dobře, že se informace o nich dostanou k lidem i prostřednictvím takového známého průvodce, jakým je Gault&Millau,“ říká.

Veřejnost se s českou pobočkou G&M a jejími plány poprvé setkala na Makro Czech Gastro Festu, jehož druhý ročník se konal ve dnech 12. a 13. dubna 2024 v pražském O2 Universum.

Na tištěného průvodce Gault&Millau českými restauracemi se mohou zájemci těšit začátkem příštího roku.

11.4.2024
Když se dlouho nedaří získat nové zaměstnání

Současná situace na trhu práce bílých límečků je stále více než uspokojivá a nabídka pracovních míst je široká. Obvykle si uchazeč najde novou práci v horizontu jednoho až dvou měsíců, ale záleží samozřejmě na mnoha okolnostech – poptávané pozici, lokalitě, požadavcích na roli a podobně. Někteří uchazeči upřednostňují pasivnější přístup a vyčkávají, až budou sami s nabídkou osloveni například přes LinkedIn, jiní dají na osobní doporučení známých, stálicí při hledání nového místa je inzerce na pracovních portálech.

Přesto se nezřídka stává, že proces hledání nového zaměstnání trvá déle, než si uchazeč představoval. Je to nepříjemné a frustrující, ale není na místě se vzdávat. Často pomůže změnit taktiku nebo lépe mířit.

„Hledání nové práce může být zdlouhavý a náročný proces, ale je důležité zůstat za každých okolností pozitivní a vytrvat. Každé výběrové řízení vás posouvá dále“, komentuje Kristýna Králová z personálně poradenské společnosti HAYSa níže uvádí několik tipů a rad, na které se zaměřit, pokud hledání práce trvá déle, než by uchazeč očekával.

Ujasněte si, jakou práci hledáte a co přesně chcete

Většina lidí obvykle se změnou pracovního místa naváže na svou dosavadní kariéru. Zamyslete se nad tím, co je vaší primární motivací ke změně pracovního místa. Hledáte pozici s vyšší zodpovědností? Pak si musíte být jisti a musíte jasně prokázat, že zvládnete vše, co to obnáší. Je vaše motivace primárně finanční? Ověřte si, ideálně z více zdrojů, že vaše finanční očekávání jsou realistická. Chcete změnit kompletně obor? Vyberte z vaší dosavadní kariéry zkušenosti, které uplatníte v novém sektoru a stavte na nich. Pamatujte, že budete patrně muset slevit ze seniority pozice a pravděpodobně i po finanční stránce.

Vytvořte si seznam vašich požadavků a označte si ty, na kterých budete trvat a ty, ze kterých jste ochotni slevit, díky tomu se vám lépe podaří identifikovat vhodné pracovní pozice.

Nehlaste se na pozice bez uvážení, méně někdy znamená více

Někteří lidé mají tendenci upřednostňovat objem nad kvalitou – rozposílají životopis na mnoho pracovních nabídek, velkému množství zaměstnavatelů. Nevýhod tohoto přístupu je hned několik – nejen že brzy ztratíte přehled, komu a kam jste životopis poslali, nebude ani ve vašich silách si zapamatovat důležité informace z inzerátů a možná vám mnoho důležitého uteče, mnoho z vašich reakcí nebude relevantních.

Než se na pozici přihlásíte, zjistěte si více informací o dané společnosti. Využijte internet a sociální sítě, abyste se dozvěděli více o kultuře společnosti, vizi a pokuste se porozumět tomu, koho do svého týmu hledají, abyste sladili své dovednosti a zkušenosti s tím, co firma potřebuje.

Projděte si detailně popis pracovního místa a ujistěte se, že splňujete zásadní požadavky na pozici.

Přizpůsobte svůj životopis

Vždy, když posíláte životopis, přizpůsobte ho pomocí klíčových slov tak, aby personalistu zaujal. Vyhledejte si v popisu pracovního místa znalosti a zkušenosti, které firma hledá, a uzpůsobte terminologii. Zdůrazněte relevantní dovednosti, aby je zaměstnavatel ve vašem životopise nepřehlédl. Pokud disponujete znalostí některého ze systémů, které firma využívá, uveďte je.

Připojte průvodní dopis

Životopis poskytuje informace o zkušenostech a kvalifikaci, v průvodním dopise vysvětlete svou motivaci pro práci v dané společnosti a proč jste tím správným kandidátem. Zaměřte se pouze na fakta, uveďte také konkrétní a relevantní příklad nějakého vašeho úspěchu.

V průvodním dopise máte možnost zdůraznit, jak vaše osobnost souzní s kulturou a vizí společnosti. Vždy buďte věcní, nesnažte se vlichotit, pamatujte také na stručnost – průvodní dopis by neměl být delší než třetina strany A4.

Navazujte nová spojení a kontakty a vzdělávejte se

Buďte aktivní na profesních sociálních sítích. Připojte se k oborovým komunitám, propojujte se se společnostmi a odborníky z vaší oblasti. Opět, kvalita by měla vyhrát nad kvantitou, neposílejte proto stovky žádostí o propojení. Dbejte na to, aby to byly relevantní kontakty na vaší profesní úrovni, popřípadě o jednu úroveň výše, propojte se také s personalisty. Účastněte se dostupných akcí, webinářů a podobně. Zvažte nějaký profesní kurz s novou certifikací, která by k získání pracovního místa dopomohla. Informace o probíhajících kurzech si nezapomeňte zaznamenat do svého CV i LinkedIn profilu.

Zvažte dočasné pracovní místo

Většina lidí hledá trvalé pracovní místo se smlouvou na dobu neurčitou. Nicméně, existuje také řada dočasných pracovních míst, která mohou být velmi atraktivní. Některé společnosti se rozhodnou vypsat dočasné pracovní místo, například se smlouvou na půl roku nebo rok, nejčastěji z důvodu záskoku za mateřskou, záskoku za dlouhodobou pracovní neschopnost, nebo například v případě nového projektu. Často se jedná o velmi prestižní zaměstnavatele, kteří v mnohých případech s dočasným pracovníkem naváží následně trvalou spolupráci.

Buďte otevření zpětné vazbě

Pokud jste absolvovali více pohovorů a v hledání jste se neposunuli, zajímejte se o zpětnou vazbu. Návod na to, jak si o ni říci, najdete zde. Zpětná vazba by vám měla naznačit, zda se ucházíte o správný typ pozic či zaměstnavatelů.

12.3.2024
Navzdory vyšší nezaměstnanosti se kvalifikovaní pracovníci změny místa neobávají

Začátek roku 2024 přinesl na pracovní trh poměrně výraznou změnu. Po několika letech došlo k situaci, kdy počet nezaměstnaných překročil počet evidovaných volných pracovních míst. Navzdory tomu se mnoho lidí změny práce neobává, vyplývá ze mzdového průzkumu společnosti HAYS[1].

„Přestože na přelomu roku došlo k poklesu počtu volných míst a míra nezaměstnanosti vzrostla, oblast kvalifikovaných pracovních pozic tímto ve větší míře zasažena nebyla. 60 procent zaměstnanců na kvalifikovaných profesích změnu práce v tomto roce plánuje, nebo se jí nebrání. Komplikovanější situace je u vysokých manažerských postů, jejich nabídka v posledním roce významně klesá, často z důvodů relokace těchto pozic do jiných zemí, nejčastěji pak do Polska nebo Německa.“, komentuje situaci Agnieszka Pietrasik, ředitelka společnosti Hays.

V návaznosti na Mzdový průzkum provedla společnost HAYS online šetření2 mezi zaměstnanci a uchazeči o práci, aby zjistila, jaké důvody nejčastěji vedou zaměstnance k rozhodnutí změnit práci.


Jaké jsou nejčastější důvody pro změnu práce?

22 % respondentů průzkumu uvedlo, že hlavní motivace při poslední změně práce byla finanční.

„Zřídkakdy jsou finance jediným důvodem, který přiměje zaměstnance ke změně práce. Obvykle jde o kombinaci více faktorů, ať už to jsou různé personální nebo organizační změny nebo omezené možnosti kariérního postupu v rámci firmy.“, říká Agnieszka Pietrasik.

Právě organizační změny a s nimi spojené propouštění uvedlo jako hlavní důvod 19 % respondentů průzkumu.

„Vzhledem k tomu, že v průzkumu byli nejhojněji zastoupeni lidé, kteří naposledy změnili práci před 2-4 lety nebo déle, je tento výsledek významně ovlivněn obdobím pandemie a následnými úspornými opatřeními. Do určité míry se zde ale promítají i úsporná opatření nastavená v posledních měsících.“, uvádí Agnieszka Pietrasik.

13 % zaměstnanců pak uvedlo, že se ke změně práce rozhodli z důvodu celkové nespokojenosti.

„V posledních týdnech zaznamenáváme mírný nárůst nových pracovních příležitostí pro specialisty a kvalifikované odborníky, nicméně nejedná se o skokový nárůst, i tak však předpokládáme, že se v následujících týdnech a měsících do míry nezaměstnanosti pozitivně promítne.“, uzavírá Agnieszka Pietrasik z Hays.

Jaké způsoby se nyní využívají při získávání nových pracovních míst?

Ohledně získávání nových pracovních míst se specialisté a kvalifikovaní pracovníci spoléhají na inzerci (36 %), mnoho z nich ovšem těží z nedostatku odborníků a novou práci získali oslovením napřímo od zaměstnavatele nebo zprostředkovatele práce (28 %), zejména přes LinkedIn. Na základě doporučení od známého nebo kolegy získalo práci 19 % respondentů a 17 % se obrátilo na personální agentury.[1] Mzdový průzkum zveřejněný personálně poradenskou společností Hays v lednu 2024 https://www.hays.cz/mzdovy-pruzkum

2 Online šetření probíhalo nawww.hays.cz v období 11/2023 – 2/2024, 1248 respondentů

Kontakty

Adresa a fakturační údaje

J&N Publicity s.r.o.

Wuchterlova 584/16, Praha 6, 160 00, Czech Republic

IČ: 03518442

DIČ: CZ03518442

Kontakt

Mgr. Jitka Novotná, Managing Director
jitka.novotna@jnpublicity.cz
tel: +420 723 540 511