Novinky

15.9.2021
Novinka pro pacienty s poruchami srdečního rytmu - Stimulace převodního systému

Vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace, Kardiocentra Nemocnice České Budějovice Prof. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D. představil v úterý 14. září novinky v oblasti srdeční kardiostimulace

Technika trvalé kardiostimulace je poměrně stará. První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. V souvislosti s technickým pokrokem v oblasti miniaturizace a digitalizace a současně s nalezením spolehlivějších energetických zdrojů došlo v 90. letech minulého století ke zbourání poslední limitace širokého užití kardiostimulace, která se stala rutinní záležitostí pro široké spektrum pacientů s tzv. bradyarytmiemi, tj. s poruchami srdečního rytmu vedoucími k příliš pomalé srdeční činnosti.

Cílem kardiostimulace je podněcovat srdeční sval ke stahu časovanými elektrickými impulzy. Dlouhodobá kardiostimulace pravé srdeční komory však může být i škodlivá. U některých pacientů totiž může vést k různě rychle vznikající poruchy stažlivosti srdečních komor, což se projeví srdečním selháním.

Horkou novinkou v oblasti kardiostimulace se v posledních několika málo letech stala stimulace tzv. převodního systému srdečního.

Jedná se o specializovanou srdeční tkáň, jakési drobné „srdeční nervy“, které dokážou zajistit rychlé rozvedení elektrického impulzu do všech částí srdce, a srdeční komory tak mohou být aktivovány během doby kratší než desetina sekundy. Problémem bylo donedávna dosažení této specializované tkáně a umístění stimulační elektrody tak, aby přímo elektrickým impulzem tuto tkáň dokázala uchvátit. Tato poslední překážka na cestě k dosažení skutečně fyziologické stimulace, tj. stimulace co nejpodobnější vlastnímu srdečnímu stahu, byla nedávno odstraněna vyvinutím speciálního instrumentária firmou Biotronik (Německo), pomocí nějž dokážeme elektrodu nasměrovat do relativně malé oblasti několika mm2 a dosáhnout stimulace převodního systému srdečního. Tím se zabezpečí srdeční stah, který je prakticky k nerozeznání od přirozené činnosti srdce. Tento způsob stimulace se tedy zdá být jeden z nejvýhodnějších, zejm. pro mladší pacienty, kteří musí s kardiostimulátorem žít řadu desetiletí,“ popisuje Prof. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D., vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace, Kardiocentrum Nemocnice České Budějovice, a.s.

V kardiocentru Nemocnice České Budějovice, a.s. je metoda stimulace převodního systému využívána již od konce minulého roku a lékaři dosud použili tuto metodu stimulace u desítek mladších pacientů vyžadujících voperování kardiostimulátoru.

Zcela novátorsky je nyní tato metoda používána i u specifické skupiny pacientů se srdečním selháním, kteří mají poruchy vedení v oblasti již zmíněného převodního srdečního systému. „Jedná se tak o jakýsi „elektrický by-pass“, kterým dokážeme přemostit místo přerušeného elektrického vedení a navodit tak normální nebo téměř normální srdeční stah,“ doplňuje Prof. MUDr. Mgr. Alan Bulava, Ph.D.

14.9.2021
Unikátní rezidenční projekt Prague Marina Nova uvítá první majitele již za dva roky

Dnes proběhlo symbolické položení základního kamene projektu Prague Marina Nova, jež představujedalší část exkluzivního rezidenčního komplexu Prague Marina v pražských Holešovicích. Slavnostního aktu se zúčastnili zástupci společností podílející se na jeho vzniku. Za unikátním architektonickým projektem Prague Marina Nova stojí developerské společnosti Daramis a Lighthouse Group. Stavba projektu započala v dubnu letošního roku. Projekt celkem nabídne 151 bytů a 6 obchodních jednotek. Dokončení je plánováno na polovinu roku 2023.

Na základní kámen poklepali za akcionáře společnosti Daramis Omri Sivor a Yariv Ronen a společnosti Lighthouse Group Gil Romem a Giora Winterstein. Dále se slavnostní akce zúčastnili také zástupci společností PORR, Raiffeisenbank, EBM Expert, s.r.o., České Přístavy a LOXIA a.s. Společně odeslali vzkaz budoucím generacím. Poslání ve formě dopisu bylo umístěno do tubusu, který se posléze zabetonoval do základů stavby.

Úvodního slova se ujal výkonný ředitel společnosti Daramis Martin Vachek.„U projektu Prague Marina Nova jsme se inspirovali světově známými a úspěšnými proměnami přístavních čtvrtí, jako je HafenCity v Hamburku či londýnské Docklands. Projekt se stane nejnovější součástí moderního komplexu Prague Marina na břehu řeky Vltavy a nabídne 151 unikátních bytů ve stále se rozkvétající části Prahy – v Holešovicích. Jsme přesvědčeni, že bydlení v této lokalitě bude neobyčejným zážitkem nejen pro nové majitele,“ uvedl Martin Vachek.

Projekt Prague Marina Nova zaujme na první pohled svou členitostí a atypicky řešenou desetipodlažní věží.Objekt nabídne nejenom klasické byty, ale i nevšední mini-penthousy, originální duplexy či luxusní penthousy s velkými terasami a výhledy na řeku i město.Původní architektonické prvky přístavu i některé budovy byly zachovány a jsou zakomponovány do současné moderní výstavby. Obyvatelům i návštěvníkům objektu Prague Marina Nova budou k dispozici také komerční jednotky, které budou využity jako kavárny, restaurace či prostory pro další služby.

Společnost Daramis a Lighthouse Group při výběru generálního zhotovitele stavby navázaly na dosavadní spolupráci se společností PORR, která se úspěšně podílela i na realizaci dalších projektů obou společností, včetně předchozích etap této výstavby.

Prague Marina

První část nové rezidenční čtvrti na břehu Vltavy Prague Marina byla dokončena v roce 2008. Druhá fáze výstavby Marina Island byla dokončena v roce 2018, Prague Marina Nova je nyní třetí etapou a její dokončení je plánováno ve druhé polovině roku 2023.

Více informací se o celém komplexu dozvíte na webové stráncewww.praguemarina.cz.

8.9.2021
Vykročte do podzimu v ikonických botách Dolomite

Dolomite již přes 120 let představuje promyšlené spojení kvality a designu. Ze snu sedmnáctiletého italského kluka vznikla světová značka bot, o které slyšel snad každý milovník přírody. Dolomite už ale nejsou jen špičkové boty do hor a na skály, vyzkoušet můžete i lifestylové kolekce. Zejména teď na podzim určitě oceníte, že jsou italské stylovky Dolomite vyrobeny z pravé kůže, voděodolnost zajišťuje membrána z GoreTexu a odolnost dodává kvalitní podešev VIBRAM. Procházky sychravým městem tak mohou být nekonečné a kaluže už nebudou nepříjemnou překážkou, ale zábavným zpestřením cesty do práce. Navíc jsou designově velmi povedené, vybírat můžete z pestré palety barev, kombinovat různé tkaničky, takže s nimi rozhodně nezapadnete. A to doslova. Ať už zvolíte městské tenisky nebo vyrazíte do hor v pohorkách, můžete je mít na nohách několik hodin a budete se stále cítit pohodlně. Boty Dolomite se vyrábí za pomoci tradičních technologických postupů, kolekce 54 je dokonce stále šitá ručně. Boty Dolomite byly navrženy tak, aby “ustály” všechno a vydržely dlouho. A to neplatí jen o jednom výletu. Jedny boty můžete mít roky a budou stále šlapat skvěle. Dejte jim podzimní zátěžový test a uvidíte sami. Vybírejte na eshopu endorphinrepublic.cz nebo navštivte jednu z kamenných Endorphin prodejen, ve kterých vám outdooroví experti poradí, jaké boty vybrat do města a do hor, jak je udržovat, aby dlouho vydržely, a rádi přidají i tip na výlet.

23.8.2021
Prestižní ocenění pro BioMonitor lll

Výrobce medicínských zařízení společnost BIOTRONIK získala za implantabilní srdeční monitor BioMonitor III prestižní průmyslovou cenu Enabling Technology Leadership Award 2021 od Frost & Sullivan pro své vysoce přesné sledování srdeční funkce. Ocenění je uznáním inovativních vlastností zařízení a hodnoty pro uživatele.

Přístroj, který je o něco větší než tužková baterie, monitoruje činnost srdce a informace odesílá lékaři. Pacient je tak trvale pod kontrolou.„Automatický bezdrátový přenos záznamů poruch srdečního rytmu k ošetřujícímu lékaři umožňuje nepřetržité sledování zdravotního stavu pacienta prakticky odkudkoli. Spolehlivost přenosu dat pomocí systému BIOTRONIKHome Monitoring dosahuje 98 procent, což je nejvyšší hodnota v oboru, vyzdvihla hlavní výhody analytička výzkumu společnosti Frost & Sullivan Dr. M. Sneha Maria. Upozornila také, že tato účinnost je zvlášť užitečná v době pandemie COVID-19, protože zařízeníumožňuje ošetřujícím lékařům průběžné sledování zdravotního stavu pacientů, včetně případných varovných znamení, aniž by bylo zapotřebí návštěv v nemocnici.K přenosu dat není zapotřebí žádného zásahu ze strany pacienta, signál z přístroje se automaticky spáruje se systémem Home Monitoring a jeho prostřednictvím odesílá nasbíraná data do počítače lékaři.

BioMonitor III seimplantuje do podkoží v oblasti klíční kosti a k jeho implantaci stačí větší vpich.

5.6.2021
Jedním z mála pozitiv pandemie je intenzivní nástup monitorování pacientů na dálku

Jedná se o sledování určitých fyziologických parametrů pacienta pomocí aplikací, implantátů, čidel a dalších prvků. V současné době se dá na dálku sledovat řada onemocnění, od kardiologie přes chronická plicní onemocnění, až po diabetes. Díky vzdálené monitoraci mohou lékaři včasně zasáhnout do diagnostiky nebo léčby.

„Zejména u starších pacientů, třeba se srdečním selháním nebo nestabilním vysokým krevním tlakem, potřebujeme aktuální informace o jejich zdravotním stavu.Pomocí digitálních technologií jsme zachovali dostupnost zdravotní péče u chronicky nemocných i v době omezených služeb jednotlivých ambulancí. Navíc je zde významný přesah sociální, protože mnozí pacienti jsou fragilní senioři a potřebují určitou kontinuitu medicínského sledování, abychom je co nejdéle dokázali udržet v jejich domácím prostředí a minimalizovali riziko hospitalizací,“ uvedl prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., MBA, první místopředseda ČKS a přednosta I. interní kliniky LF UP a FN Olomouc v rámci květnového virtuálního kongresu České kardiologické společnosti.

Dlouholeté výsledky mají lékaři a pacienti s poruchami srdečního rytmu s implantovaným kardiostimulátorem či defibrilátorem, kteří jsou dálkově monitorováni systémem Home Monitoring. Pacientská jednotka, podobná chytrému telefonu, detekuje signál vysílaný implantovaným přístrojem a získaná data, jako je například průměrná srdeční frekvence či fibrilace síní, bezdrátově odesílá do centrálního střediska v Berlíně. Přenesené informace jsou automaticky analyzovány a zjištěné nálezy jsou přes zabezpečený server k dispozici lékařům – a to každých 24 hodin a také kdykoli, když je odhalena závažná událost.

Jedná se o zralý systém[1], který za dvacet let od svého uvedení na trh prokázal prostřednictvím několika studií[2]vyšší pravděpodobnost přežití monitorovaných pacientů či snížení rizika hospitalizací pro poruchy srdečního rytmu u nemocných s implantovaným kardiostimulátorem či defibrilátorem.

Ukazuje to i nedávný případ pacienta, u kterého byla hned následující den po odhalení epizody fibrilace síní zahájena lékaři antikoagulační a antiarytmická léčba. „Jednou z esenciálních vlastností systému je, že funguje zcela automaticky, takže pacient nemusí manuálně zadávat žádné údaje, což samozřejmě zvyšuje jeho adherenci,“ popisuje prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., MBA.

V České republice je ve větších i menších centrech díky této technologii vzdáleně sledováno již okolo 4 500 nemocných. „Na našem pracovišti máme to štěstí, že k dubnu letošního roku monitorujeme více než 2 100 pacientů, přičemž za poslední rok jsme zaznamenali skokový přírůstek," říká prof. MUDr. Miloš Táborský, Ph.D., MBA, první místopředseda ČKS a přednosta I. interní kliniky LF UP a FN Olomouc.[1] Home Monitoring dostupný ve více než 70 státech světa využívá takřka 400 000 pacientů. Systém přispívá ke zlepšení efektivity monitorace včetně významného snížení počtu fyzických návštěv ambulance při zachování bezpečnosti a kontinuity léčby, jak vyplynulo ze studie TRUST (Varma et al., Circulation 2010), ale především zlepšení perspektivy nemocného včasnou detekcí celé řady klinicky významných stavů.

[2] IN-TIME studie jasně prokázala mortalitní benefit. Jednalo se o prospektivní randomizované klinické hodnocení (Hindricks et al., Lancet 2014) 700 pacientů s chronickým srdečním selháním s implantovaným ICD či CRT-D.

Kontakty

Adresa a fakturační údaje

J&N Publicity s.r.o.

Wuchterlova 584/16, Praha 6, 160 00, Czech Republic

IČ: 03518442

DIČ: CZ03518442

Kontakt

Mgr. Jitka Novotná, Managing Director
jitka.novotna@jnpublicity.cz
tel: +420 723 540 511