Novinky

1.9.2022
Indie – pulzující demokracie a pluralitní společnost

Po dva tisíce let našeho letopočtu byla Indie považována za největší ekonomiku přispívající třetinou k celosvětové produkci. V roce 1857 během Sepoyovy vzpoury se ale dostala pod vliv Britů a byla donucena podvolit se britské koruně. Téměř dvě století byla Indie připoutána k Velké Británii, která ji kvůli obchodu rozdělila na Indii, západní Pákistán a východní Pákistán. Ze všech kolonií, které Británie kdy dobyla a ovládala, byla Indie považována za tu největší a nejbohatší, někdy označovaná také jako “klenot britské koruny”.

Indie získala nezávislost v roce 1947. Za posledních sedmdesát pět let zažila nejen pět válek, ale také časté přírodní katastrofy, například povodně, hladomory, sucha a epidemie. Nezávislá Indie byla svědkem sedmnácti svobodných a spravedlivých parlamentních voleb s patnácti premiéry v čele. Kdy každý přispíval svým dílem k růstu, stabilitě a rozvoji indického národa i ekonomiky a postupně vybudovali moderní Indii.

Dosažený pokrok

V padesátých letech tvořilo zemědělství největší podíl na indické ekonomice, následováno službami a výrobou. Nyní převládá sektor služeb, dále průmysl a zemědělství. Tehdy byla průměrná délka života okolo 32 let. Vyskytovala se také vyšší úmrtnost novorozeňat a rodiček. V celé zemi bylo jen 50 000 lékařů. Dnes jsou tato čísla mnohonásobně vyšší. Lékařů je nyní v Indii více než 1,2 milionu v 70 000 nemocnicích.

Pokud jde o vzdělání, když Britové odcházeli z Indie, bylo v zemi 210 000 obecných škol, 13 600 středních škol a 27 vysokých škol. Dnes zde najdeme přes 1,6 milionu obecných a středních škol, více než 42 000 vysokých škol a tisíc univerzit. Aktuálně chodí do školy v Indii přes 250 milionů dětí a vysoké školy navštěvuje téměř 40 milionů studentů.

V letošním roce je podle odhadů populace Indie složena z 1 090 milionů hinduistů, 200 milionů muslimů, více než 31 milionů křesťanů. Dále jsou zastoupeni sikhové, buddhisté a ostatní náboženství.

Budoucí vyhlídky

Indii nedávno zasáhla, stejně jako ostatní země, pandemie Covid-19, kvůli které se její ekonomika v letech 2020-21 propadla o 7,3 %. Pro Indii může být určitou útěchou, že tento propad byl nižší než v jiných velkých ekonomikách.

Zároveň ale platí, že v Indii žije stále velká část populace pod hranicí chudoby. I přesto má ale Indie stále mnoho výhod, velkou část populace tvoří mladí lidé do 30 let, která se zaměřuje na digitalizaci a inovace. Dalším kladem je silná vláda a rostoucí trh.

Pokud Indie vytrvá ve snaze o budování a konsolidaci své infrastruktury, udrží společnost soudržnou a harmonickou a dokáže budoucím generacím zajistit lepší budoucnost.

***

Autorem článku je A. R. Ghanashyam, indický diplomat, který působil jako velvyslanec Indie v Angole a jako vysoký komisař Indie pro Nigérii.

9.6.2022
International Day of Yoga 2022 – come and join us!

This June, International Day of Yoga celebrations will be held across the Czech Republic again. This year’s celebrations will be bigger than usually since India is celebrating 75th anniversary of its independence from colonial British rule. Under the title of “Azadi ka Amrit Mahotsav“, a number of events are taking place in India and abroad, including in the Czech Republic.

„The International Day of Yoga was first celebrated globally in 2015, following its inception in the UN General Assembly in 2014. In his UN address then, Prime Minister of India Narendra Modi had suggested the date of 21 June to celebrate the International Day of Yoga, as it is the longest day of the year in the Northern Hemisphere and has a special meaning in many parts of the world. The first celebration in India was organized by the Indian Ministry of AYUSH which deals with ayurveda, yoga and other Indian health systems. Since then, the International Day of Yoga is celebrated annually all over the world, including in the Czech Republic,“ said H. E. Hemant H Kotalwar, Ambassador of Republic of India to the Czech Republic who invited all yoga enthusiasts to take part in events organized across the Czech Republic by the Yoga associations.

In the curtain raiser event hosted at the Indian Embassy in Prague on 8 June , Psychologist and psychotherapist Petr Růžička explained how practise of yoga benefited the mental health. Petr said “people are then able to look at themselves in a healthy way (self-reflection) and to keep their behaviour and acts under control. This function of self-regulation is safeguarded primarily by an area of brain behind the forehead whose development is supported especially by concentration and meditation but also by other yogic exercises.”

How can yoga help us?

· Let’s practice yoga (classical yoga which includes a comprehensive system of physical, mental, breathing and spiritual techniques, such as for example the Yoga in Daily Life System) on the basis of the principle of "sannahana", i.e. resistance and indomitableness.

· Let’s not avoid adequate load and obstacles, let’s rather try to overcome them (each unnecessary avoidance weakens our ability to manage and deepens our fear of further load).

· Let’s harden our body (cold shower in the morning, walking barefoot in the nature…), let’s cultivate our self-discipline, let’s direct our lives from chaos to organization and regularity (it saves considerable amounts of life energy that we can use to manage load).

· Let’s think and communicate in a positive way. The way we think about the world creates our world.

· Let’s build our health self-confidence and self-awareness. They represent the basis for life stability and resistance.

· Let’s strengthen our social and environmental health. What is my relationship with other people, with the environment, with the world? Do I love them, take care of them?

· Let’s cultivate our spirituality (it does not have to be tied to any religion), let’s feel our connection with the wholeness, let’s respect what goes beyond us.

How to join us?

This year’s celebration of the International Day of Yoga organized by the Embassy of India will take place on June 21 from 8:30 am in the India House at Sarecka 7, Prague 6 and will be live telecast globally.

Every week, 25 branches of Yoga in Daily Life offer almost 500 public yoga courses in over 100 Czech towns and cities. Apart from Yoga in Daily Life, more than 35 centres all over Czech Republic also organize regular yoga classes which promote mindfullness and holistic well being. In Prague, to celebrate the International Day of Yoga 2022, there will be open house on June 16 in three Yoga in Daily Life centres (in Blanicka street in Prague 2; Velichovska street in Prague 5 – Mala Ohrada and Donovalska street in Prague 4 – Jizni Mesto). People interested in yoga can come to try a free yoga class within 6 different yoga courses: for beginners; against back pain; and to support vitality. In other Czech and Moravian cities, people can join yoga in a park, tasting of vegetarian specialities and other programmes. All the courses, seminars and other events organized by Yoga in Daily Life can be found atwww.joga.cz and the Facebook pagewww.fb.com/jogavdennimzivote.cz.

8.6.2022
České zoo nabízí svým návštěvníkům a sběratelům edici výjimečných suvenýrových bankovek

Od června mají sběratelé a návštěvníci českých zoologických zahrad možnost pořídit si pamětní listy Naše Zoo v podobě bankovky vytištěné ve Státní tiskárně cenin. Pamětní listy vzešly z mezinárodní designerské soutěže[1] a hlavním motivem je evoluce. Ceniny nápadité kompozice s propracovanou kresbou zvířat z dílny tvůrčí dvojice české akademické sochařky a medailérky Majky Wichnerové a slovenského designéra Mateje Gábriše evokují exotické dálky a zobrazují vzácná zvířata.

Pamětní listy v podobě bankovky osloví návštěvníky, kteří si touží odnést originální předmět na památku a zároveň chtějí podpořit ochranu živočišných druhů. Jako první si mohou tyto ceniny koupit návštěvníci zoologických zahrad v Liberci, Olomouci, Plzni, ve Dvoře Králové a v dalších středoevropských zahradách.

„Na naší liberecké bankovce je zobrazena krajta zelená a rys karpatský. Jedná se o zástupce, kteří reprezentují jak tropický deštný prales, tak naší evropskou krajinu. Pevně věřím, že suvenýrové bankovky se stanou jedním z lákadel a budou motivovat zájemce o celou edici k návštěvě i dalších zoologických zahrad. Část výtěžku z prodeje bude totiž věnována na ochranu ohrožených druhů,“říká ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Pamětní listy byly vytištěny Státní tiskárnou cenin na ceninový papír s vodoznakem lipového listu s viditelnými a neviditelnými vlákny. Na hlavní motivy na lícové a rubové straně včetně číslování byla použita technologie digitálního tisku, ostatní motivy v podtisku včetně UV barev jsou tištěny ofsetovou tiskovou technikou. Emise, která je určena pro české zoologické zahrady, je obohacena na lícové straně českým lvem ze stříbrné fólie, která byla aplikovaná pomocí horké ražby.

„Jsem velice rád, že jsme mohli být součástí projektu, který je z pohledu ceninové polygrafie velmi zajímavý, pomáhá tam, kde je potřeba a zároveň přináší radost sběratelům a fanouškům zoologických zahrad. Byl bych rád, kdyby se tento projekt stal inspirací pro ostatní,“ uvádí generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Jana Vinšová, ředitelka odborné organizace Czechdesign, dodává: „Oceňuji velmi zodpovědný přístup zadavatele při hledání všech možných tvůrčích cest a odvahu vydat se cestou ilustrátorské soutěže.“

Hlavním prvkem pamětního listu v podobě bankovky je portrét zvířete zasazený do krajiny, která je mu vlastní. Sběratelé se mohou těšit například na tygra ussurijského, lva berberského, krajtu zelenou, žirafu Rothschildovu a pandu červenou. Jednotícím prvkem celé série bankovek je osoba Charlese Darwina, se kterou souvisí jeho kresba na rubové straně, tak další grafické prvky. Na lícové straně je to pás propletených živočichů a na rubové straně spirála jako symbol evoluce.

„Zvířata jsou živá, a proto jsme se snažili vytvořit živé portréty za použití kombinované techniky akvarelu, pastelky a tužky. Řešení formy jsme pojali co nejjednodušeji, aby poskytovala co nejvyšší variabilitu. Jednotlivé části zároveň ukrývají řadu ochranných prvků jako mikropísmo, kontrolní průhled, giloš a další,“popisují autořiMajka Wichnerová a Matej Gábriš.

V zahradách lze pamětní listy v podobě bankovky zakoupit prostřednictvím samoobslužného automatu, jehož součástí je i UV světlo, která odhalí některé ochranné prvky těchto cenin. Jsou to například stěžejní motivy s fluorescentní barvou na přední straně ceniny nebo bavlněná vlákna, která jsou součástí ceninového papíru, jako tomu bývá u skutečných bankovek.[1] Mezinárodní soutěž na grafickou podobu série upomínkových předmětů v podobě bankovek probíhala ve spolupráci s organizací Czechdesign. Do uzavřené soutěže porota vybrala z více jak 100 zájemců ze zveřejněné otevřené výzvy 5 soutěžících. Ti měli připravit pestrý, pozitivně laděný, realistický, čistý, funkční a s ohledem na celou chystanou sérii i variabilní návrh.

12.5.2022
Dvě třetiny zaměstnanců počítají v letošním roce se zvýšením mzdy

Růst mezd je v souvislosti s vysokou inflací letos žhavým tématem, nejen ve firmách, ale také mezi uchazeči o práci. Personálně poradenská společnost Hays proto provedla průzkum* mezi uchazeči o kvalifikovaná pracovní místa (tzv. bílé límečky) v České republice, aby zjistila jejich očekávání ohledně navýšení finančního ohodnocení v letošním roce.

Z průzkumu vyplynulo, že 16 % respondentů se již vyšší mzdy v letošním roce dočkalo, zatímco 27 % očekává, že jim jejich současný zaměstnavatel ještě v průběhu roku 2022 na mzdě přidá.

26 % respondentů průzkumu práci v tento okamžik mění a očekává, že na nové místo nastoupí za lepších finančních podmínek a 31 % odpovídajících říká, že letos s navýšením mzdy nepočítá vůbec.

"Český průzkum zcela kopíruje světový trend – v dubnu 2022 proběhl také globální průzkum Hays prostřednictvím sítě LinkedIn, kterého se zúčastnilo více než 40 tisíc respondentů působících na kvalifikovaných profesích po celém světě. Stejné procento lidí, tedy 31 %, letos vyšší mzdu nečeká, 57 procent navýšení již zaznamenalo, popřípadě k němu ještě letos dojde. 12 % odpovědí z globálního průzkumu je neutrálních – zde lidé zatím neví, jakou strategii oni sami nebo jejich zaměstnavatel zaujme,“komentuje Sándor Bodnár, ředitel Hays pro ČR a Rumunsko.


Vzhledem k tomu, že růst inflace je globálním problémem, lze ze strany uchazečů v průběhu letošního roku očekávat další tlak na zrychlení růstu mezd.

"Navzdory složité situaci na pracovním trhu mnoho zaměstnavatelů volí opatrnější přístup a na místo plošného zvýšení mezd upřednostňují individuální navyšování, obvykle v případě potřeby náboru kandidáta na roli, která je pro fungování společnosti kritická." dodává Sándor Bodnár.


*Průzkum probíhal v dubnu 2022

15.4.2022
Základní kámen poklepán

zástupci společnost Daramis se svými obchodními partnery položili v minulém týdnu základní kámen projektu Rezidence Vokovice II. v místě stavby.

Stavba bytového projektu pozvolna vzniká v blízkosti metra Veleslavín v pražských Vokovicích. Projekt celkem nabízí 43 bytových jednotek, jejichž dokončení je plánováno na konec roku 2023.

Úvodního slova se při pokládání základního kamene ujal výkonný ředitel společnosti Daramis. „Projekt Rezidence Vokovice II jsme navrhli tak, aby architektonicky plynule navázal na předchozí etapu a přirozeně splynul se svým okolím. Jsme přesvědčeni, že bydlení v této lokalitě bude pro nové majitele neobyčejným zážitkem, a že se do svých domovů budou rádi vracet,“ uvedl Dušan Krajča.

Kontakty

Adresa a fakturační údaje

J&N Publicity s.r.o.

Wuchterlova 584/16, Praha 6, 160 00, Czech Republic

IČ: 03518442

DIČ: CZ03518442

Kontakt

Mgr. Jitka Novotná, Managing Director
jitka.novotna@jnpublicity.cz
tel: +420 723 540 511